
2010-05-17
Joakim Blomqvists Krönika
Förlust med 5-0 mot Kopparbergs/Göteborg och endast 8 poäng efter 7 omgångar. Det är ingen munter läsning för varken supportrar eller spelare och ledare. Umeå IK är ett lag som år efter år har dominerat i Damallsvenskan och i Europacupspelet. Vi ledare och spelare vill inget hellre än att Umeå IK ska fortsätta denna dominans 2010. Vi vet dock att denna säsong är en tuff utmaning eftersom vi till i år har tappat många duktiga spelare och mestadels ersatt med unga talanger. När vi jobbade fram målsättningen för i år har vi varit tydliga med att vår vision är att vara världens bästa lag.
Säsongsinledningen har inneburit både med och motgångar. Vi var ytterst nära att slå ut Lyon och avancera till final i Champions League. Samtidigt har vi åkt på blytunga förluster i Allsvenskan mot Jitex, Kristianstad och Göteborg. Oavsett triumf eller nederlag har vi efter varje match utvärderat vårat eget spel utifrån hur vi vill spela fotboll. Min övertygelse är att om man vill vara världens bästa lag räcker det inte med att spela en fotboll som bygger på att utnyttja motståndarens misstag. Vi måste istället försöka spela ett spel som bygger på att vi kan skapa chanser utifrån vår egen spelskicklighet. Vår vision handlar om att kunna spela vårat eget spel oavsett om vi möter Lyon eller Jitex. Att ha en sådan ambition är dock inte det lättaste för ett relativt ungt och oerfaret lag. Det tar tid att utveckla ett spel där man dominerar matchbilden. I Allsvenskan möter vi ofta lag som spelar på våra misstag och tyvärr kan det räcka med ett felbeslut för att motståndarna ska kunna utnyttja detta och göra mål. När detta händer får vi en tuff uppförsbacke i dessa matcher eftersom motståndarna får ännu lättare att spela på våra misstag.
När allting flyter på och man vinner är det lätt att prata om visioner och spelidéer. Faktum är att det mesta är lätt i medgång. Som alla vet så innehåller inte livet bara medgångar. Vi har alla perioder då vi prövas.
Min övertygelse är att det är i motgång som de verkliga vinnarna visar sig. Det enda sättet att vända motgång till medgång handlar om att vara konsekvent och tro på det man gör. Ett fotbollslag får inte tillåta att de negativa känslorna och tankarna tar över. Tillåter man sig ryckas med av dessa är risken stor att man tappar riktningen och gräver sig allt djupare ned i motgången.
Vi kommer fortsätta tro på vår vision och utveckla den spelidé som kommer att göra oss till världens bästa lag!
Kom och stötta oss i vår nästa hemmamatch mot AIK!
/Joakim Blomqvist
