André Ghanbari ny huvudtränare i A-laget

Efter tre säsonger som tränare i Umeå IK.s F19-lag är det nu klart att André Ghanbari tar steget upp till A-laget. André var innan F19 en del av ledarstaben i A-laget redan 2021-2022, då tillsammans med Samuel Fagerholm. Nu blir han huvudtränare i UIK i Elitettan 2026.

– Mina tre år i F19 har varit fantastiska, så det känns inte helt smärtfritt att byta roll i föreningen. Men att jag redan varit i A-laget gjorde beslutet lättare för mig, framförallt för att säsongen i Elitettan (2021) senast var riktig rolig. Just nu är det träningsledigt men jag är redan taggad på att sätta i gång säsongen 2026, säger André Ghanbari.

En längre intervju med André kommer längre fram.

Med André på plats som en viktig pusselbit fortsätter arbetet med att sätta i hop den nya ledarstaben och nästa års spelartrupp.

 

Umeå IK FF