Delad poäng mot KIF Örebro

En spännande och bra match på Umeå energi arena utspelades under onsdagskvällen. KIF Örebro var på besök i den match som varit uppskjuten sedan i juni. UIK gjorde en väldigt bra första halvlek och fick också utdelning framåt genom Emma Åströms 1-0 och Nicole Robertsons 2-0. Emmas första mål i UIK-tröjan. För Nicoles del var det hennes 20.e mål! Värt att nämna är att Maja Baun stod för ett par högklassiga räddningar som gjorde att UIK kunde hålla tätt bakåt.

I andra halvlek var det gästerna som höll i taktpinnen och UIK blev under stora delar av halvleken hårt pressade och väldigt låga i försvarsspelet. Till sist fick också KIF Örebro utdelning i minut 74 efter ett skott från Bella Sember som Baun inte kunde nå. Och tyvärr för UIK.s del kom också 2-2, detta i den första övertidsminuten. Lavdije Begolli nickade in bollen i mål.

UIK hade under den andra halvleken några bra möjligheter. Bl.a. Alma Nygren som med vänsterfoten sköt ett välplacerat skott men en bra räddning av Julia Langörgen. Matchen slutade 2-2 och delad poäng.

UIK är fortfarande obesegrade i årets Elitettan, men efter fem kryss är nu laget trea i tabellen, en poäng efter både Uppsala och serieledande Eskilstuna. På söndag väntar just Eskilstuna i en ny toppmatch som det dessutom är FRI ENTRÉ på tack vare många av våra fantastiska samarbetspartners! Missa inte denna match på söndag med avsparkstid 14.00!

\"\"

\"\"

Foton Erland Sköllerhorn

 

Rulla till toppen