Ordförande

Krister Ruth

Född år: 1971
Profession: Arbetar som strateg på Region Västerbotten inom regional utveckling. Vi skapar utveckling genom våra mötesplatser Västerbotten på Grand Hôtel, Mötesplats Lycksele, Västerbotten i Almedalen och Mötesplats Digitala Västerbotten.
Egenskap jag är stolt över: Jag älskar att skapa möten mellan människor som leder till utveckling.

krister.ruth@umeaik.se

070-663 75 63

Ledamöter

Britta Åkerlund
Vice ordförande och sportansvarig

Född år: 1954
Profession: Pensionär. Tidigare arbetat som bl a verksamhetsledare, ekonom och systemutvecklare.
Egenskap jag är stolt över: Mitt driv och engagemang.

britta.akerlund@umeaik.se
070-549 44 45

Lena Sandlin

Född år: 1969
Profession: Arbetar som kanslichef i Vindelns kommun.
Egenskap jag är stolt över:  Lösningsfokuserad

lena.sandlin@umeaik.se

076-336 00 13

Thomas Westerberg

Född år: 1973
Profession: Senior Analytiker vid Oxford Research.  Arbetar med samhällsvetenskapliga analyser, utvärderingar och strategier för offentliga aktörer i Norden och EU.
Egenskap jag är stolt över: Samverkansorienterad.

thomas.westerberg@umeaik.se

072-732 89 14

Åke Johansson
Funktionärsansvarig
Säkerhetsansvarig hemmamatcher

ake.johansson@umeaik.se

070-367 77 11

Carola Lestander
Evenemang

Född år: 1976
Profession: Har förmånen att vara verksamhetschef på Hjältarnas hus.
Egenskap jag är stolt över: Min förmåga att vara flexibel och inlyssnande i mitt sätt att arbeta.

carola.lestander@umeaik.se

070-575 54 59

Nico Allergren
Kommunikation

Född år: 1966
Profession: Jag driver ett företag där vi arbetar med konceptutveckling,
marknadsstrategi och innovationsprocesser.
Egenskap jag är stolt över: Jag gillar att använda min analysförmåga och kreativitet.

nico.allergren@umeaik.se

070-513 21 71

Leif Karlsson
Kassör

Född år: 1966
Profession: Styrelsearbetare, företagsrådgivare och utbildare
Egenskap jag är stolt över:  Min nyfikenhet

leif.karlsson@umeaik.se

073-036 33 80

Per Westergren

Född år: 1962
Profession: Arbetar som Affärsledare för verksamheter på Mark och exploatering, Umeå kommun
Egenskap jag är stolt över: Målinriktad och prestigelös

per.westergren@umeaik.se

070-557 10 22

 

 

 

Umeå IK FF