Ordförande

Krister Ruth

Född år: 1971
Profession: Arbetar som strateg på Region Västerbotten inom regional utveckling. Vi skapar utveckling genom våra mötesplatser Västerbotten på Grand Hôtel, Mötesplats Lycksele, Västerbotten i Almedalen och Mötesplats Digitala Västerbotten.
Egenskap jag är stolt över: Jag älskar att skapa möten mellan människor som leder till utveckling.
krister.ruth@umeaik.se
070-663 75 63
.

Ledamöter

Britta Åkerlund
Vice ordförande och sportansvarig
Född år: 1954
Profession: Pensionär. Tidigare arbetat som bl a verksamhetsledare, ekonom och systemutvecklare.
Egenskap jag är stolt över: Mitt driv och engagemang.
britta.akerlund@umeaik.se
070-549 44 45
.

Lena Sandlin
Född år: 1969
Profession: Arbetar som kanslichef i Vindelns kommun.
Egenskap jag är stolt över:  Lösningsfokuserad
lena.sandlin@umeaik.se
076-336 00 13
.

Thomas Westerberg
Född år: 1973
Profession: Senior Analytiker vid Oxford Research.  Arbetar med samhällsvetenskapliga analyser, utvärderingar och strategier för offentliga aktörer i Norden och EU.
Egenskap jag är stolt över: Samverkansorienterad.
thomas.westerberg@umeaik.se
072-732 89 14
.

Åke Johansson
Funktionärsansvarig och säkerhetsansvarig hemmamatcher
Född år: 1961

Profession: Tidigare stridspilot/flygvapenofficer och flygkapten.
Egenskap jag är stolt över: Lämnar inget åt slumpen
ake.johansson@umeaik.se
070-367 77 11
.

Nico Allergren
Kommunikation
Född år: 1966
Profession: Jag driver ett företag där vi arbetar med konceptutveckling,
marknadsstrategi och innovationsprocesser.
Egenskap jag är stolt över: Jag gillar att använda min analysförmåga och kreativitet.
nico.allergren@umeaik.se
070-513 21 71
.

Leif Karlsson
Kassör
Född år: 1966
Profession: Styrelsearbetare, företagsrådgivare och utbildare
Egenskap jag är stolt över:  Min nyfikenhet
leif.karlsson@umeaik.se
073-036 33 80
.

Markus Westberg
Försäljning/event
Född år: 1986
Profession: Företagare, eventbyrån Stella Event
markus,westberg@umeaik.se
070-205 05 31
.

Umeå IK FF