Turid Säfvenberg Hugosson klar för spel i A-laget
Turid Säfvenberg Hugosson född 2006 med moderklubb Umedalens IF skriver sitt första A-lagskontakt med Umeå IK. Turid som varit en viktig pjäs i UIK.s akademilag i F19-allsvenskan under 2025 gjorde hela 13 mål på 21 matcher. Innan dess har Turid haft otur att dras med skadeproblem. Turid har varit en del av F19 och F17 sen säsongen 2022 och därmed varit med och bidragit till flertalet ädla SM-medaljer. 2026 blir hennes första år i A-laget.

Hur känns det att få A-lags kontrakt i UIK?
-Det känns jättekul och är något som varit ett mål ända sen jag kom till akademin. Det känns som rätt steg för mig i min utveckling.
Vilka är dina största egenskaper/styrkor som spelare?
-Jag skulle säga att mina styrkor är min snabbhet och att utmana en mot en.
Hur har tiden i UIK.s akademi (F17/19) varit?
-Den har varit väldigt bra och lärorik. Jag har utvecklats mycket under åren och trivts så bra med både spelare och ledare.
Vad ser du allra mest framemot kommande säsong?
-Att fortsätta utvecklas ännu mer och bidra positivt till laget. Jag är taggad på att komma igång med säsongen!
Kontraktet med Turid är skrivet över 2026. Vi ser verkligen framemot att fortsätta se Turid utvecklas i vår miljö!

